Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

J. DZIEDZICZAK: CHCEMY, BY OSOBY POLSKIEGO POCHODZENIA OSIEDLAŁY SIĘ W POLSCEniedziela, 21 kwietnia 2019, Radio Maryja

W tej chwili najwięcej osób na świecie korzystających z Karty Polaka to osoby mieszkające na Ukrainie i na Białorusi. Wiele z nich jest już na terenie Polski, z którą wiążą swoją przyszłość. Jedne kraje pozyskują osoby z innych kręgów cywilizacyjnych, a my wyciągamy rękę do Polaków na całym świecie – powiedział w rozmowie z Telewizją Trwam poseł PiS Jan Dziedziczak. Karta Polaka obowiązuje już nie tylko na terenach dawnego ZSRR, ale na całym świecie – to efekt nowelizacji ustawy.

– Nowelizacja ustawy o Karcie Polaka rozszerza geograficzny obszar działania tego dokumentu na cały świat. Teraz na całym świecie ci, którzy poczuwają się do polskości, a nie mają polskiego obywatelstwa, mogą aplikować o dokument stwierdzający przynależność do narodu polskiego. Umożliwi on przyjazd do Polski i da wiele przywilejów na ten czas. Ułatwi też drogę do nabycia obywatelstwa polskiego – wyjaśnił Jan Dziedziczak.

Posiadacze Karty Polaka mogą korzystać z różnorakich przywilejów podczas pobytu w kraju.

– To między innymi tańsze przejazdy komunikacją, tańsze bilety do polskich placówek kulturalnych. Najważniejsze to możliwość osiedlenia się w Polsce na stałe i uzyskanie polskiego obywatelstwa. Bardzo zależy nam na tym, żeby osoby pochodzenia polskiego osiedlały się na stałe w Polsce – wskazał były wiceminister spraw zagranicznych.

– W tej chwili najwięcej osób na świecie korzystających z Karty Polaka to osoby mieszkające na Ukrainie i na Białorusi. Wiele z nich jest już na terenie Polski, z którą wiążą swoją przyszłość. Jedne kraje pozyskują osoby z innych kręgów cywilizacyjnych, a my wyciągamy rękę do Polaków na całym świecie – dodał.

Poza Kartą Polaka osoby przebywające na terenach Syberii i Kazachstanu mogą skorzystać z programu repatriacji.

– Repatriacja jest skierowana do osób z azjatyckiej części dawnego Związku Sowieckiego, a więc Kazachstanu i Syberii. Po nowelizacji ustawy, która miała miejsce dwa lata temu, ilość osób aplikujących o przyjazd do Polski jest dwa razy większa – powiedział.

J. DZIEDZICZAK: CHCEMY, BY OSOBY POLSKIEGO POCHODZENIA OSIEDLAŁY SIĘ W POLSCE
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)