Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno
Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:
09.00 - 15.00
leszno@dziedziczak.pl


Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz
Pracownicy
tel. 607 171 532 Żaneta Lasiecka - Stodolna

Godziny otwarcia:
09.00 - 15.00

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Dziedziczak: Nowelizacja ustawy o IPN jest bardzo potrzebna. Pomoże walczyć o dobre imię Polskiwtorek, 6 lutego 2018, wPolityce.pl

Wierzymy, że nowela ustawy o IPN pomoże walczyć o dobre imię Polski — powiedział we wtorek wiceszef MSZ Jan Dziedziczak odnosząc się do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu noweli ustawy o IPN i skierowaniu jej w trybie następczym do TK.

Prezydent Andrzej Duda poinformował we wtorek, że podjął decyzję o podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN; jednocześnie zdecydował, że skieruje ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

To bardzo potrzebna ustawa. Cieszymy się, że polski rząd będzie miał narzędzia do skutecznej walki o dobre imię Polski. Skala przekłamań nt. odpowiedzialności za Holokaust jest tak duża, że musimy mieć, jako państwo polskie, narzędzia żeby temu przeciwdziałać. Wierzymy, że ta ustawa nam w tym pomoże. Wierzymy też, że uda się skutecznie wytłumaczyć intencje naszego rządu stronie izraelskiej — powiedział wiceszef MSZ we wtorek dziennikarzom.

Jak podkreślił, „działamy na rzecz tego, żeby o tej prawdzie, o Holokauście i odpowiedzialności za Holokaust, dowiedział się cały świat”. Odnosząc się do stanowiska części opozycji, która apelowała o zawetowanie ustawy, Dziedziczak powiedział, że „jest to bardzo przykra sytuacja”.

Proszę zwrócić uwagę, jaka jest reakcja środowisk żydowskich na całym świecie, a jaka jest reakcja opozycji w Polsce. Opozycja w tych ważnych, międzynarodowych kwestiach nie wspiera Polski, nie wspiera rządu polskiego

— zaznaczył.

Opozycja w czasie głosowania nie była przeciwko naszej ustawie, dopiero kiedy zrobiła się wrzawa międzynarodowa, kiedy powstał nacisk międzynarodowy na Polskę, opozycja uległa naciskowi i zaatakowała polski rząd. Mamy nadzieje, że sprawa się wyjaśni, pracujemy nad tym, dyplomacja nad tym pracuje i uda się pokazać stronie izraelskiej prawdę; pokazać to, że my chcemy, żeby o obiektywnej prawdzie dowiedział się cały świat. Tylko o to chodzi w tej ustawie — ocenił wiceminister spraw zagranicznych.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN - która w ubiegły piątek trafiła do prezydenta - każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”. Nowelizacja wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie. Krytycznie odniosły się do niej władze Izraela. Ambasador Anna Azari podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że „Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady”. Amerykański Departament Stanu zaapelował do Polski o ponowne przeanalizowanie nowelizacji ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa i „naszej zdolności do pozostania realnymi partnerami”. W ubiegły czwartek, zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZBartosz Cichocki.
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)