Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Dymisja Anny Fotygi będzie, ale późniejponiedziałek, 26 marca 2007, Dziennik

Marek Jurek pojawił się na giełdzie nazwisk ministra spraw zagranicznych po ewentualnej dymisji Anny Fotygi. Przejście do dyplomacji ma być dla Jurka honorowym rozwiązaniem po zamieszaniu związanym z forsowanymi przez niego zmianami w konstytucji - pisze DZIENNIK.

Szefowa polskiej dyplomacji Anna Fotyga jest na urlopie z powodu choroby najbliższego członka rodziny - dowiedział się DZIENNIK. Otoczenie premiera oficjalnie podtrzymuje stanowisko o pozostaniu pani minister na czele MSZ. Jednak spekulacje, że wkrótce odejdzie z resortu, nie ustają.

"Mówienie o zmianie szefa MSZ w momencie negocjacji z USA tarczy antyrakietowej jest szkodą dla kraju" - tłumaczy Jan Dziedziczak, rzecznik rządu. Ale wiary w te deklaracje nie daje jeden z wyższych urzędników MSZ. "W wersji optymistycznej daję jej miesiąc, w pesymistycznej - zostanie w ministerstwie do wakacji" - ocenia. A sama zainteresowana? "Jestem ministrem na urlopie i wrócę z tego urlopu" - mówi o swojej sytuacji sama Fotyga w rozmowie z PAP.

Nie wspomina jednak, że była na liście delegacji do Berlina na szczyt UE z okazji 50. rocznicy podpisania traktatu rzymskiego. Funkcjonariusze BOR wykreślili ją w ostatniej chwili. "Tam nie ma żadnego miejsca w programie dla ministrów spraw zagranicznych. Upewnialiśmy się co do tego wielokrotnie; ja byłam gotowa jechać" - mówi Fotyga. Rzeczywiście, w składzie wielu delegacji w Berlinie nie było szefów dyplomacji.

Ale na przykład we włoskiej był. Nic nie stało na przeszkodzie, żeby skorzystać z zaproszenia, bo, o czym pani minister wspomina, zaproszenie było. "Takie spotkania jak w Berlinie to wymarzona okazja dla dyplomatów do nawiązania czy podtrzymania nieformalnych kontaktów i przyjaźni, które mogą zaowocować w przyszłości" - ocenia pracownik MSZ.

Czy jednak Fotyga ma przyszłość w resorcie? "Pani Ania cieszy się specjalnymi względami prezydenta i, tak po ludzku, prezydentowi trudno się z nią pożegnać, bo sam ją namawiał do objęcia resortu" - mówi DZIENNIKOWI pracownik Kancelarii Prezydenta. Jednak takich dobrych notowań nie ma u premiera. "Premier zdaje sobie sprawę, że Fotyga zawala, nie podołała zadaniu i jest nieprzydatna" - mówi nam urzędnik z MSZ.

W jego ocenie Fotyga nie potrafi pracować zespołowo, a jedynym miernikiem przydatności w MSZ jest całkowita lojalność. "Do tego stopnia, że pani minister zwalnia szefa swojego sekretariatu za to , że napisał list do Teatru Narodowego ze zgodą na objęcie patronatu MSZ nad jednym z ich projektów" - mówi nasz rozmówca. Dodatkowo Fotyga jest skonfliktowana ze swoimi wiceministrami - Pawłem Kowalem i Rafałem Wiśniewskim. O tym ostatnim mówi się w MSZ, że wkrótce odejdzie.

Kto mógłby zastąpić Fotygę? - pyta DZIENNIK ludzi z otoczenia prezydenta i z MSZ. "Paweł Zalewski i Marek Jurek" - usłyszał w odpowiedzi. Zalewski był już namaszczony na szefa MSZ, ale premier znalazł skazę w jego życiorysie: obecny poseł PiS był niegdyś posłem Unii Demokratycznej. "Ale to dobry kandydat i być może będzie mu to przebaczone, bo PiS ma tu krótką ławkę" - ocenia jeden z dyplomatów.

Z kolei ostatnia inicjatywa Jurka, zmiany w konstytucji dla wzmocnienia ochrony życia poczętego, może okazać się niewypałem i przejście do dyplomacji byłoby dla niego honorowym rozwiązaniem - dowiedział się DZIENNIK w MSZ.

A jakie byłoby honorowe rozwiązanie dla Fotygi? Dyplomaci przyznają, że nie będzie to łatwe. Nie ma praktyki, aby były szef MSZ obejmował placówkę za granicą. Ale - zwracają uwagę nasi rozmówcy - premier Hanna Suchocka stworzyła precedens, zostając ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej.


Administrator strony: Błażej Wojtyła
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)