Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

„500 PLUS” DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH OD PAŹDZIERNIKAniedziela, 22 września 2019, Radio Maryja

Już od października osoby niepełnosprawne będą mogły ubiegać się o comiesięczny dodatek. Jego maksymalna wysokość wynosić będzie 500 złotych.
O wsparciu dla osób niepełnosprawnych premier Mateusz Morawiecki mówił już w maju. Aby otrzymać świadczenie, trzeba spełnić dwa warunki.

– Jest to dodatek dla osób dorosłych niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji – wyjaśnia Klaudia Strzelecka, radna PiS z Poznania

Potrzebne jest orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoby, które takiego orzeczenia nie mają, po złożeniu wniosku o dodatek zostaną skierowane na badanie przez lekarza orzecznika ZUS.

– My jesteśmy za solidarnością społeczną. To znaczy, że wszyscy wspieramy siebie nawzajem na dobre i na złe. Osoby z niepełnosprawnością to osoby, którymi pozostali obywatele powinni się w sposób szczególny zajmować – podkreśla poseł PiS Jan Dziedziczak.

Aby otrzymać świadczenie, trzeba złożyć wniosek do ZUS-u bądź KRUS-u. Wnioski przyjmowane będą od 1 października. Maksymalna kwota dodatku to 500 złotych.

– Być może ktoś powie, że to jest niedużo, ale dla tej grupy osób każda złotówka jest ważna. Bo jest dylemat na co ją wydać – na czynsz, leki czy na energię elektryczną – mówi Jan Mosiński, poseł PiS.

O nowe świadczenie wnioskować mogą osoby, u których łączna kwota innych świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie przekracza 1600 złotych. Przy ustalaniu wysokości świadczenia obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę”.

– Czyli, jeżeli ktoś ma 1200 złotych renty, to tego dodatku będzie miał 400 złotych do maksymalnej wysokości 1600 złotych – wskazuje Klaudia Strzelecka.

Rząd szacuje, że wprowadzenie „500 plus” dla niepełnosprawnych kosztować będzie każdego roku 4,5 miliarda złotych.

„500 plus” dla osób niepełnosprawnych od października
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)