Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Uroczysta Msza św. w intencji ś.p. Jadwigi Chruścielpiątek, 27 maja 2022, https://www.gov.pl/web/polonia/uroczysta-msza-sw-w-intencji-sp-jadwigi-chrusciel--warszawa-27-maja-2022-r

Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą, w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego, odczytał list skierowany do uczestników Mszy Świętej pogrzebowej, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, której przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz. Msza Św. była sprawowana w intencji ś.p. Jadwigi Chruściel, bohaterki i uczestniczki Powstania Warszawskiego.

„Żegnamy dzisiaj jedną z tych postaci, które współtworzyły naszą historię i uczestniczyły w najważniejszych wydarzeniach XX wieku. Świętej pamięci Jadwiga Chruściel była bohaterką naszej wolności — uczestniczką Powstania Warszawskiego, a po wojnie niestrudzoną działaczką ruchu harcerskiego. Całe życie niosła ideę niepodległej, wolnej Polski.” – pisal w swoi liście premier.

Ś.p. Jadwiga Chruściel 1 sierpnia 1944 r. złożyła przysięgę przed dowódcą Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej – prywatnie jej Ojcem, Antonim Chruścielem ps. „Monter”. W czasie powstania warszawskiego pełniła funkcję łączniczki w Kwaterze Głównej Komendy Okręgu.

Po wyjściu z niewoli niemieckiej, w 1945 r. trafiła do ośrodka werbującego do polskiej marynarki (Pomocnicza Morska Służba Kobiet). W Londynie zaangażowała się w ruch harcerski, na początku jako drużynowa, a później hufcowa Hufca „Bałtyk”. W 1956 r. wyemigrowała do USA, gdzie kontynuowała swoją działalność społeczną - w okresie 1969-1973 została dwukrotnie wybrana na funkcję Komendantki Chorągwi.

Opracowała i wydała szereg podręczników: „Co drużynowa zuchów powinna wiedzieć”, „Wędrowniczki”, „Jak prowadzić drużynę harcerek”, „Sprawności Harcerek”, „Tropicielka”. Od 1962 r. mieszkała w Nowym Jorku. W 2013 roku powróciła do Ojczyzny.

„Świętej pamięci Jadwiga Chruściel pozostanie dla nas wzorem postawy służby Polsce. Niech ideały, którym była wierna przez całe swe życie, staną się dla nas motywacją do działania na rzecz Ojczyzny. Wierzę, że pamięć o Zmarłej i przesłanie Jej życia pozostaną z nami na zawsze.”

Złożenie prochów nastąpi, zgodnie z wolą Zmarłej, na cmentarzu przy Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown nazywanym „Amerykańską Częstochową” w Pensylwanii, USA w dniu 25 czerwca 2022 r.
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)