Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Tropem Wilczym - bieg pamięć bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego walczącego z sowieckim okupantem w latach 1944-1963czwartek, 10 marca 2022, polonia.gov.pl

6 marca 2022 roku Minister Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą wraz z Ministrem Michałem Dworczykiem, Szefem Kancelarii Premiera, Sekretarzem Stanu Wojciechem Kolarskim z Kancelarii Prezydenta RP, Prezydentem Miasta Otwock Jarosławem Margierskim, Wiceprezesem IPN Karolem Polejowskim, Prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską, Dyrektorem Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci Arkadiuszem Gołębiewskim, Dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jackiem Pawłowiczem wziął udział w uroczystej Gali X jubileuszowej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym, połączonym z akcją charytatywną dla naszych Rodaków z Ukrainy. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Wolność i Demokracja i otrzymało patronat Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Bieg to obecnie największe wydarzenie o charakterze sportowo – historycznym na świecie. W ubiegłym roku organizatorzy zgromadzili 66 tysięcy biegaczy w 290 lokalizacjach w tym w 14 zagranicznych miastach. W tegorocznym biegu udział wzięło 125 tysięcy biegaczy w ponad 1000 miejscowościach w kraju i 24 miastach poza granicami Polski.

Jest to święto, które ma uczcić pamięć bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego walczącego z sowieckim okupantem w latach 1944-1963.

„To przykład Patriotyzmu. Współuczestniczenie w tym korowodzie pokoleń i inicjatywa biegu Tropem Wilczym to z jednej strony oddanie hołdu tym którzy walczyli za Polskę, bardzo dzielnie z ogromnym poświęceniem często w sytuacji beznadziejnej, a z drugiej strony to inwestycja w młode pokolenia. Dzięki tej inicjatywie wychowują się kolejne młode pokolenia w postawie patriotyzmu i Polskości, tak żeby zawsze stawały po dobrej stronie”– powiedział podczas gali Minister Jan Dziedziczak.

Tegoroczny bieg odbył się pod hasłem „Biegniemy Ukraino z pomocą”. Podczas wydarzenia wolontariusze Fundacji Wolność i Demokracja zbierali środki na pomoc Polakom z Ukrainy dotkniętych wojną. Ponadto, w mobilnych punktach poboru odbywała się zbiórka krwi.

„To co widzimy dzisiaj na wschodzie, ten dzielny opór żołnierzy ukraińskich stawianych okupantowi, on jest związany również z tym jak wysokie jest morale Ukraińców. I ta inicjatywa będąca lekcją patriotyzmu, właśnie to morale wśród młodego pokolenia buduje” – podkreślił Minister Dziedziczak.

Uroczysta Gala wieńcząca X Bieg odbyła się w Belwederze. W obliczu ostatnich wydarzeń na wschodzie związanych z rosyjską agresją, niezłomna postawa żołnierzy wyklętych i ich hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” są nadal aktualne. Każdy naród potrzebuje swoich bohaterów i krzewionych przez nich uniwersalnych wartości takich jak wolność i godność.

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)