Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Spotkanie Pana Premiera Mateusza Morawieckiego i Pana Jana Dziedziczaka Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z Polonią i Polakami w Ambasadzie w Madryciepiątek, 28 stycznia 2022, polonia.gov.pl

W dniach 28 i 29 stycznia 2022 r. Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą towarzyszył Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w jego wizycie w Hiszpanii. Wizytę Premiera rozpoczęło spotkanie z Polonią w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Madrycie.

Pan Premier Mateusz Morawiecki podczas przemówienia w Ambasadzie RP w Madrycie
Podczas wydarzenia w Ambasadzie RP Premier Mateusz Morawiecki podziękował Polonii i Polakom zamieszkałym w Hiszpanii oraz zachęcił do dalszego umacniania pozycji Polski w tym kraju także w sferze współpracy gospodarczej. Poinformował o wspólnej świadomości zagrożeń oraz wyraził troskę o bezpieczeństwo europejskie zarówno na poziomie rządowym jak i politycznym.

Podziękował Polonii za utrzymywanie polskości w rodzinach, za szerzenie dobrego imienia i wiedzy o Polsce oraz za zjednywania Polsce przyjaciół w Hiszpanii. Premier Mateusz Morawiecki szczególne podziękowania skierował do nauczycieli i uczniów szkół polonijnych za zaangażowanie w utrzymanie zajęć szkolnych podczas pandemii. Podczas indywidualnych rozmów z przybyłymi na spotkanie środowiskami Mateusz Morawiecki podkreślił znaczenie stworzenia przez niego w Kancelarii Premiera specjalnego stanowiska Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą oraz jego rolę jako koordynatora działań całej administracji rządowej na rzecz Polonii i Polaków za granicą. Zwrócił uwagę, iż w roku 2022 na potrzeby i działania środowisk polonijnych na świecie, państwo polskie przeznaczyło ponad 100 milinów złotych, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w roku 2015.

W Madrycie i okolicach działa ponad 30 organizacji polonijnych oraz 20 szkół. W 2021 roku w ramach konkursu dotacyjnego organizowanego przez Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, w Hiszpanii zostało dofinansowanych 27 projektów na prawie pół miliona złotych.

Na szczególne wyróżnienie zasługują nauczyciele i uczniowie szkół polonijnych za zaangażowanie w utrzymanie zajęć szkolnych podczas pandemii. Z dyrektorkami polonijnych placówek w Madrycie i okolicach spotkał się 29 stycznia Pan Jan Badowski, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą KPRM. W spotkaniu w siedzibie Ambasady RP udział wzięły również Pani Justyna Tokarska, Konsul Generalna RP w Madrycie oraz Pani Karolina Cemka – Konsul Generalna w Barcelonie. Dyskusja dotyczyła głównie potrzeb i wyzwań związanych z edukacją dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia w Hiszpanii. Nauczyciele polonijni odgrywają fundamentalną rolę w wychowaniu kolejnych pokoleń Polonii, świadomych swojej tożsamości i potrafiących czerpać z tradycji i dziedzictwa kulturowego dwóch narodów - kraju pochodzenia i kraju zamieszkania.
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)