Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

08.30 - 13.00

leszno@dziedziczak.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy
Żaneta Lasiecka - Stodolna
tel. 607 171 532

Godziny otwarcia:
09.00 - 15.00

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Sejm: Komisja przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Karcie Polakaczwartek, 11 kwietnia 2019, PAP

W środę wieczorem(10 kwietnia) sejmowa komisja łączności z Polakami za granicą jednogłośnie przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Karcie Polaka oraz Prawa konsularnego. Nowelizacja rozszerza działania Karty Polaka na wszystkie kraje świata.

 • Projekt nowelizacji ustawy o Karcie Polaka zakłada rozszerzenie działania Karty na wszystkie kraje świata.
 • Karta Polaka potwierdza przynależność do narodu polskiego.
 • Obecnie przyznawana jest osobom polskiego pochodzenia żyjącym w 15 krajach za wschodnią granicą, powstałych lub odrodzonych po rozpadzie ZSRR, które nie uznają podwójnego obywatelstwa.
 • Komisja rozpatrywała projekt w pierwszym czytaniu; za jego przyjęciem głosowało 20 posłów, nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał. Szef KPRM Michał Dworczyk, który przedstawił projekt podkreślił, że sensem nowelizacji jest aby rozszerzyć działanie Karty Polaka na cały świat; obecnie obejmuje ona kraje byłego Związku Sowieckiego. Według ministra, ważnym instrumentem ustawy jest wzmocnienie więzi między rodakami z terenów położnych na wschód od Rzeczypospolitej, a Polską. Dodał, że ważnym jej narzędziem jest też wspieranie osiedlania na terenie Rzeczypospolitej osób, które posiadają polskie pochodzenie. Dworczyk zauważył jednocześnie, że mamy bardzo dużą Polonię w Ameryce Południowej, w takich krajach jak Argentyna, czy Brazylia, która ma wobec nas spore oczekiwania. "Wierzymy, że rozciągnięcie działania ustawy o Karcie Polaka na cały świat pomoże spełnić te oczekiwania" - podkreślił szef KPRM. Były wiceminister spraw zagranicznych poseł PiS Jan Dziedziczak podkreślił, że popiera projekt. Jednocześnie zwrócił uwagę, aby w związku z nowelą zadbać o zwiększenie etatów konsularnych. Podkreślił, że w ostatnich latach liczba etatów konsularnych znacznie spadła. A to - według niego - "powoduje sytuację dramatyczną". "To powoduje bardzo długie kolejki po Kartę Polaka, po paszport" - zaznaczył Dziedziczak. Jak dodał, obawia się, że tym projektem zostaną dołożone kolejne obowiązki służbom konsularnym. Dworczyk odnosząc się do słów Dziedziczaka powiedział, że po długich konsultacjach z MSZ autorzy nowelizacji oraz resort spraw zagranicznych uznali wspólnie, że nie trzeba na tym etapie zwiększać liczby etatów konsularnych. Teraz projektem ustawy zajmie się Sejm. Projekt nowelizacji ustawy o Karcie Polaka zakłada rozszerzenie działania Karty na wszystkie kraje świata. Karta Polaka potwierdza przynależność do narodu polskiego. Obecnie przyznawana jest osobom polskiego pochodzenia żyjącym w 15 krajach za wschodnią granicą, powstałych lub odrodzonych po rozpadzie ZSRR, które nie uznają podwójnego obywatelstwa. Osoby ubiegające się o Kartę Polaka muszą wykazać swój związek z polskością - w tym przynajmniej bierną znajomość polskiego, wykazać, że jedno z rodziców lub dziadków bądź dwoje pradziadków było narodowości polskiej; bądź przedstawić zaświadczenie organizacji polonijnej o działalności na rzecz kultury i języka polskiego. W wyniku nowelizacji ustawy z 2016 r. posiadacze Karty Polaka, przyjeżdżający do Polski z zamiarem osiedlenia się na stałe, dostaną bezpłatnie Kartę Stałego Pobytu, po roku otrzymają obywatelstwo polskie, a w międzyczasie będą mogli liczyć na pomoc w okresie adaptacji - m.in. będą mogli ubiegać się o świadczenie pieniężne na pokrycie kosztów gospodarowania i bieżącego utrzymania na okres do 9 miesięcy, dofinansowanie do wynajmu mieszkania, intensywnej nauki języka polskiego czy kursów zawodowych.
  + dodaj komentarz

  adres e-mail nie zostanie opublikowany

   
  Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)