Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

PRZEŚLADOWANIA POLAKÓW NA BIAŁORUSIśroda, 28 lipca 2021, https://www.radiomaryja.pl/informacje/przesladowania-polakow-na-bialorusi-3/

Białoruski reżim wypuścił na wolność zatrzymanych kilka dni temu dziennikarzy Radia Swaboda i telewizji Biełsat. To kropla w morzu potrzeb. W areszcie dalej pozostają Andżelika Borys i Andrzej Poczobut.Reżim Łukaszenki nie zatrzymuje się w atakach na wszystko, co nie wpisuje się w jego wizję Białorusi. Swoje działa wymierzył m.in. w Polaków, których Łukaszenko oskarża o destabilizacje kraju.

Pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków, min. Jan Dziedziczak, wskazuje, że są to działania, które mają odwrócić uwaga od nieudolności w rządzeniu Białorusią.

– Pamiętajmy, że nie ma czegoś takiego jak konflikt między Polską a Białorusią, między Polakami a Białorusinami. Białorusini to najbliższy Polakom naród na świecie. Natomiast jest konflikt z autorytarnym reżimem na Białorusi – wskazał pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków.

Ofiarą represji reżimu jest Związek Polaków na Białorusi. Zwłaszcza jego przedstawiciele: Andżelika Borys i Andrzej Poczobut, którzy od marca przebywają w areszcie.

– Powiedziałbym, że grozi im 14-15 lat więzienia. Zarówno Borys jak Poczobut nie podpisali żadnych lojalek. Nie oczekujemy, że ich zwolnią z tego więzieni – mówił prof. Mikołaj Iwanow, politolog.

W przeciwieństwie do Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta areszt w Mińsku opuściło w poniedziałek trzech niezależnych dziennikarzy – dwoje z Radia Swaboda i jeden z telewizji Biełsat. Zostali zatrzymani 16 lipca. W tym dniu białoruskie służby przeprowadziły przeszukania w ich redakcjach i mieszkaniach.

Władza twierdzi, że media niezależne – takie jak finansowane przez Stany Zjednoczone Radio Swaboda i wspierana przez Polskę Telewizja Biełsat – działają na rzecz Zachodu i fundowały protesty na Białorusi.

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)