Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Premier Morawiecki zapewnia Polaków na Ukrainie: Nie zostawimy was w potrzebie, pomożemy wamczwartek, 3 lutego 2022, https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/premier-morawiecki-zapewnia-polakow-na-ukrainie-nie-zostawimy-was-w-potrzebie/zqv5662?fbclid=IwAR0OZDIiTAlhqwoSNg2gNwmbolzFyES9I6D0uut0hgy2v58a-jUK_vvBh1g

Groźne pomruki kremlowskiej machiny wojennej instalującej się przy granicach Ukrainy niepokoją także naszych rodaków mieszkających w tym kraju. Jan Dziedziczak (41 l.), pełnomocnik rządu do spraw Polaków za granicą, w rozmowie z Faktem zapewnia, że mogą oni czuć się bezpiecznie. Jan Dziedziczak zdradził, o czym Mateusz Morawiecki (54 l.) rozmawiał podczas spotkania z Polakami na Ukrainie. – Omawiane były możliwe działania na rzecz Polaków w przypadku agresji Rosji na Ukrainę. Premier zadeklarował pomoc, jeśli, nie daj Boże, doszłoby do czegoś złego – mówi minister Dziedziczak.Jan Dziedziczak o spotkaniach premiera
– Pan premier podziękował Polakom na Ukrainie za wieloletnie kultywowanie polskości, za propagowanie języka polskiego, za godne reprezentowanie Polski – mówi Jan Dziedziczak. – Nasi rodacy na Ukrainie są świetnymi ambasadorami Polski. Wielu Ukraińców na podstawie kontaktów z Polakami za granicą wyrabia sobie dobrą opinię o Polsce. Za to pan premier dziękował.Pan premier pytał też, jakie są ich perspektywy związane z trudną sytuacją Ukrainy. Omawiane były też możliwe działania na rzecz Polaków w przypadku agresji na Ukrainę. Premier zapewniał pomoc naszym rodakom, jeśli, nie daj Boże doszło by do czegoś złego na Ukrainie. Dyskutowaliśmy też w zamkniętym gronie na różne tematy związane z historią i promocją gospodarki.

Czy Polacy się bardziej boją ataku ze strony Rosji, czy raczej wierzą, że tę sytuację można załatwić za pomocą dyplomacji? – zapytaliśmy ministra.
– Na spotkaniu były różne osoby, które mają różne stanowiska – odparł minister Dziedziczak. – Pamiętajmy, że to są twardzi ludzie, którzy wiele już widzieli i przeżyli. Pamiętajmy, że Ukraina jest od ośmiu lat w stanie wojny. I to też mieszkańców tego kraju, nie tylko Polaków, ale i Ukraińców w jakimś stopniu hartuje. Są to ludzie z polskimi sercami ale lojalni wobec kraju w którym żyją - wobec Ukrainy.

Rodacy dziękowali premierowi
Byli bardzo wzruszeni tym, że Polska jest z Ukrainą w tym trudnym momencie, że premier przyleciał na Ukrainę specjalnie żeby ją wesprzeć. Nasi rodacy jako obywatele Ukrainy w sposób szczególny za to mu dziękowali. Pamiętajmy, że wielu obywateli Ukrainy narodowości polskiej walczyło, a niektórzy oddali życie w obronie swojego kraju zamieszkania w trwającej od 2014 roku wojnie.

Miejmy nadzieję, że najgorsze się nie wydarzy, ale premier zapewniał Polaków na Ukrainie, że państwo polskie ma scenariusze na każdą ewentualność, także na ewentualność daleko idącej pomocy dla Polaków, natomiast nie mogę o nich mówić, bo oprócz przyzwoitych czytelników, do mediów maja też dostęp przedstawiciele ambasady pewnego kraju.

Co mówią Polacy z Kijowa
Tymczasem Polacy z Kijowa mówią Faktowi, że starają się zachować zimną krew. – Rządowa telewizja zapewnia nas, że wszystko jest w porządku, ale z innych mediów docierają głosy o zagrożeniu. Wielu ludzi nie wierzy, że Rosja posunie się o krok dalej – mówi Faktowi Stanisław Panteluk, redaktor „Dziennika Kijowskiego”.

– Staramy się nie panikować. Jesteśmy spokojni i liczymy na pomoc naszej dyplomacji i międzynarodowych partnerów. Mamy nadzieję, że polski rząd nam pomoże – mówi Faktowi pani Irena, mieszkanka Kijowa (30 l.) o polskich korzeniach.
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)