Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

08.30 - 13.00

leszno@dziedziczak.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy
Żaneta Lasiecka - Stodolna
tel. 607 171 532

Godziny otwarcia:
09.00 - 15.00

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Otwarcie wystawy „Św. Jan Paweł II i bł. Władysław Bukowiński – Polscy Orędownicy Wolności”piątek, 26 października 2018, Zw.lt

Na Uniwersytecie Wileńskim otwarto dzisiaj (26 października) wystawę zatytułowaną "Św. Jan Paweł II i bł. Władysław Bukowiński - Polscy Orędownicy Wolności". W ramach wydarzenia odbyło się również seminarium poświęcone tym postaciom.

,,Na moich oczach upadł komunizm i zawsze, w takich sytuacjach zamętu, potrzebny jest pasterz, ten, który wskaże drogę’’ – powiedziała podczas otwarcia Ambasador RP Urszula Doroszewska. Dodała, że ksiądz Bukowiński w okresie podziemia pełnił rolę drogowskazu. ,,Był to człowiek twardy, nieustępliwy, bardzo oddany sprawie. To ogromnie wpłynęło na rozwój myślenia mojego pokolenia. Cieszę się, że te dwie postacie – Jan Paweł II i Władysław Bukowiński – zostały razem zestawione” – podkreśliła.

Wystawę oraz seminarium zorganizowano w związku z przypadającą 16 października 40. rocznicą wyboru Polaka Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Organizatorami wydarzenia są Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” Instytut Polski w Wilnie, Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Biblioteka Uniwersytetu Wileńskiego. ,,Realizujemy ten projekt w Wilnie, żeby przypomnieć postaci dwóch wielkich Polaków, którzy poświęcili swoje życie w niesieniu orędzia wolności. Nieśli wolność wszędzie tam, gdzie o niej się nie mówiło, gdzie narody tęskniły za wolnością” – wiceprezes Fundacji ,,Pomoc Polakom na Wschodzie” Joanna Zając. Wskazała też, że ideą wystawy jest propagowanie słów Jana Pawła II, które padły na Litwie w roku 1993. ,,To przesłanie jest nadal aktualne. Zależy nam na tym, żeby dotarło do jak najszerszego grona odbiorców” – dodała.

Obecny na wystawie poseł na Sejm RP Jan Dziedziczak podkreślił, że Jan Paweł II jako pierwszy powiedział o dwóch płucach Europy, o tym, że współtworzą ją dwie wrażliwości – zachodnia i wschodnia. ,,Oba nasze kraje w dążeniu do wolności były wspierane przez Kościół. Wolność zawsze była z Kościołem. Nieprzypadkowo w tym roku organizujemy wystawę poświęconą dwóm Polakom. Pierwszy jest powszechnie znany – św. Jan Paweł II, pierwszy papież z Europy Środkowowschodniej” – powiedział polityk. Przypomniał również sylwetkę ks. Bukowińskiego, który urodził się na Ukrainie ,a jego losy związane były z niepodległą Polską oraz posługą na Wschodzie.

Wernisaż poprzedziły dwie prelekcje: Łukasza Ofiary z Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie pt. „Jan Paweł II. Od wolności do wolności“ oraz Vytautasa Ališauskasa, profesora Uniwersytetu Wileńskiego, byłego ambasadora Republiki Litewskiej przy Stolicy Apostolskiej, który poruszył temat wpływu św. Jana Pawła II na dążenia wolnościowe Litwinów i ocenę znaczenia przyjazdu papieża na Litwę w roku 1993.

Projekt pn. „Św. Jan Paweł II i bł. Władysław Bukowiński – Polscy Orędownicy Wolności” zakłada kilkuetapowe działania polegające na organizacji wystaw i otwierających je seminariów na Litwie, Ukrainie i w Kazachstanie, propagujących postawę i nauczanie św. Jana Pawła II oraz upamiętniających Jego pielgrzymki do wymienionych krajów, a także promujących osobę bł. ks. Bukowińskiego.
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)