Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Otwarcie plenerowej wystawy „Dziadek w polskim mundurze”.poniedziałek, 2 sierpnia 2021

1 sierpnia na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie , wziąłem udział w otwarciu plenerowej wystawy „Dziadek w polskim mundurze”. Ekspozycja została stworzona w ramach projektu „Polska Platforma Medialna Wschód”, realizowanego przez Fundacja Wolność i Demokracja i finansowanego ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2021.
Wystawa powstała z inicjatywy polskich dziennikarzy z Białorusi: Andrzej Pisalnik i Iness Todryk-Pisalnik. Poprzedziła ją akcja skierowana do Polaków mieszkających na Białorusi, aby podzielili się zdjęciami i wspomnieniami o swoich rodzicach, dziadkach i krewnych, którzy walczyli w polskich formacjach wojskowych. W ten sposób, do państwa Pisalników zaczęły napływać liczne historie Kresowiaków i ich rodzin, zarówno tych zamieszkujących Białoruś, jak i tych rozsianych po świecie.
Wystawa przedstawia Kresowiaków walczących o Polskę w różnych formacjach wojskowych, biorących udział w wojnach i konfliktach zbrojnych - począwszy od Powstania Styczniowego, przez wojnę bolszewicką i II Wojnę Światową aż do dzisiaj. Obecnie o prawa Polaków na terenie Białorusi walczą działacze Związek Polaków na Białorusi z uwięzionymi Andżelika Borys i Andrzej Poczobut na czele.
Celem wystawy jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat sytuacji Polaków na Białorusi. W poprzedniej edycji projektu wydano książkę „Dziadek w polskim mundurze”, opowiadającą historię Polaków z Białorusi, walczących w polskiej armii.
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)