Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Obchody dnia Polonii i Miesiąca Polskiego Dziedzictwa w Islandii z udziałem Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą i gości z Polskiniedziela, 15 maja 2022, https://www.gov.pl/web/polonia/obchody-dnia-polonii-i-miesiaca-polskiego-dziedzictwa-w-islandii-z-udzialem-pelnomocnika-rzadu-do-spraw-polonii-i-polakow-za-granica-i-gosci-z-polski

Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą, Minister Jan Dziedziczak, zaprosił do wspólnego świętowania obchodów Dnia Polonii oraz miesiąca polskiego dziedzictwa z Polonią w Islandii przedstawicieli środowisk politycznych, parlamentarnych, akademickich i opiniotwórczych współpracujących z Rodakami za granicą.

W wizycie udział wzięli: Pan Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Pani Małgorzata Gosiewska, Wicemarszałek Sejmu, posłowie i senatorowie – członkowie komisji odpowiedzialnych za kontakty z Polonią, reprezentanci IPN, MSZ, MEiN, MON, członkowie Rady programowej TVP Polonia, a także przedstawiciele środowisk duchownych, akademickich i opiniotwórczych.

W Ambasadzie RP w Reykjaviku uczestnicy delegacji spotkali się z naszymi Rodakami. Wśród zaproszonych gości byli przedstawicie Polonii w Islandii zaangażowani m.in. w prace w jednostkach samorządu terytorialnego, edukację oraz prowadzenie stowarzyszeń i organizacji zrzeszających naszych rodaków w Islandii.

Delegacja uczestniczyła również we Mszy Św. w Katedrze pw. Chrystusa Króla w Reykjaviku, podczas której bp. David Tencer OFMCap dokonał poświęcenia sztandaru Szkoły Polskiej im. Jana Pawła II.

Goście Ministra złożyli kwiaty nagrobie tragicznie zmarłych marynarzy polskiego statku "Wigry", na cmentarzu w Fossvogskirkjugardur Zapoznali się także z perspektywami polsko-islandzkiej współpracy ekonomicznej związanej z tzw. „zielonym” wodorem produkowanym przy wykorzystaniu energii geotermalnej.

Wizyta w Islandii rozpoczęła tradycję corocznych majowych spotkań i świętowania z Polonią i Polakami w miejscach, gdzie mieszkają. Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą, wychodząc z inicjatywą zorganizowania wyjazdu, miał na celu ułatwienie współpracy pomiędzy Polonią a instytucjami polskimi.

Statystyki mówią o 25 tys. osób polskiego pochodzenia mieszkających w Islandii. Szacunki te obejmują pracowników sezonowych, osoby bez zarejestrowanego pobytu oraz o podwójnym obywatelstwie. Są miejscowości, gdzie Polacy stanowią powyżej 30% wszystkich mieszkańców. Prawie tysiąc polskich dzieci uczy się języka polskiego w 19 szkołach, zarówno islandzkich, jak i społecznych, a także prowadzonych przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)