Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Obchody 78. rocznicy zagłady mieszkańców wsi Huta Pieniackaśroda, 23 lutego 2022, https://www.gov.pl/web/polonia/obchody-78-rocznicy-zaglady-mieszkancow-wsi-huta-pieniacka

Obchody 78. rocznicy zagłady mieszkańców wsi Huta Pieniacka
23.02.2022

Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak odczytał list skierowany przez Premiera Mateusza Morawieckiego do organizatorów i uczestników Mszy Świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji ofiar zbrodni dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej w Hucie Pieniackiej 28.02.1944 r.

Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak
W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele najwyższych polskich władz państwowych, Ordynariatów Polowych Wojska Polskiego a także Członkowie Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i mieszkańcy Warszawy. Homilię wygłosił ks. kmdr. w st. spocz. Janusz Bąk Kanonik Honorowy Kapituły Katedralnej Ordynariatu Polowego w Polsce.

„Zbrodnia w Hucie Pieniackiej stanowi symbol potwornego czasu. Czasu naznaczonego rozszalała nienawiścią i niewyobrażalnym okrucieństwem. Ostrzega przed tym, do czego potrafią popchnąć człowieka ideologie, każące wierzyć, że przynależność narodowa innych ludzi unieważnia ich człowieczeństwo”- napisał w liście Premier RP Mateusz Morawiecki.

28 lutego 1944 roku w nieistniejącej już dziś wsi w obwodzie lwowskim jej polscy mieszkańcy zostali zamordowani przez ukraińskich żołnierzy 4. Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS – Policyjnego (wydzielonego z 14. Dywizji Waffen SS „Galizien”) pod dowództwem niemieckim, przy udziale oddziału UPA i oddziału paramilitarnego ukraińskich nacjonalistów pod dowództwem Włodzimierza Czerniawskiego. Zgodnie z ustaleniami śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie, w wyniku pogromu w Hucie Pieniackiej zostało zamordowanych około 850 osób. Zbrodnia ta stanowi jedną z wielu popełnionych w okresie Rzezi Wołyńskiej.

„Składając hołd bezbronnym, niewinnym ofiarom, pragnę wyrazić nadzieję, że nadejdzie dzień Ich godnego pogrzebu. Chcę wierzyć, że kiedyś miejsce Ich męczeństwa stanie się miejscem niezakłóconego spoczynku, a dla żyjących – spotkania w pokoju i prawdzie” – napisał w liście Premier RP Mateusz Morawiecki, w imieniu którego hołd Pomordowanym złożył Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik do spraw Polonii i Polaków za Granicą.

Po zakończeniu Eucharystii pod tablicą upamiętniającą ofiary Rzezi Wołyńskiej złożono kwiaty i odmówiona została modlitwa w intencji pomordowanych.

W uroczystościach uczestniczył także Ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca, który przekazał podziękowania Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i Polsce za niezwykłe wsparcie jakie otrzymuje Ukraina w ostatnim czasie.
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)