Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

08.00 - 13.00

leszno@dziedziczak.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz


Godziny otwarcia:
09.00 - 15.00

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Nieruchomość po byłym Zakładzie Karnym w Kaliszu przekazana Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawiepiątek, 8 maja 2020, Calisia.pl

8 maja w siedzibie Urzędu Miasta Kalisza nastąpiło podpisanie aktu notarialnego w sprawie przekazania Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie od władz miejskich - nieruchomości po byłym Zakładzie Karnym w Kaliszu przy ul. Łódzkiej.

W imieniu Uczelni podpis pod dokumentem złożył Rektor-Komendant WSKiP - płk dr Marcin Strzelec, w imieniu władz miejskich Prezydent Miasta Kalisza - Krystian Kinastowski. Przekazanie obiektów jest możliwe dzięki decyzji Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości dr. Marcina Romanowskiego oraz zaangażowaniu parlamentarzystów kaliskich - Jana Dziedziczaka i Jana Mosińskiego. Wniosek w sprawie przejęcia byłego zakładu karnego, widząc w obiekcie duży potencjał edukacyjny oraz korzyść dla Kalisza, złożył Rektor-Komendant płk dr Marcin Strzelec, we wrześniu 2019 r.

Kaliska jednostka penitencjarna zostanie zmodernizowana i przekształcona w centrum wyszkolenia praktycznego, w którym realizowane będą nowoczesne przedsięwzięcia podnoszące jakość nauczania na poziomie wyższym, wspomagające badania i projekty naukowe w strategicznych dla rozwoju systemu bezpieczeństwa dziedzinach. Zadaniem bazy dydaktyczno-szkoleniowej, utworzonej w obiektach byłego zakładu karnego będzie doskonalenie jakości kształcenia, opartego na zastosowaniu w szkoleniach zawodowych efektu symulacji życia więziennego i wykonywanych codziennych obowiązków służbowych przez przyszłą kadrę penitencjarno-ochronną. Usytuowana w Kaliszu infrastruktura byłego zakładu karnego jest obiektem zabytkowym o bogatej historii i tradycji. Więzienie funkcjonowało przez 169 lat, a w roku 2015 zakończyło swoje funkcjonowanie, co przekłada się na wiarygodność i autentyzm danej architektury i funkcjonowania zgodnego z wymaganiami obiektu penitencjarnego. - Ze względu na specyficzny charakter przestrzenny mogą w nim szkolić się funkcjonariusze i pracownicy wszystkich działów Służby Więziennej, a przede wszystkim funkcjonariusze działu ochrony i działu penitencjarnego. Z punktu widzenia dydaktyki, szkolenie w miejscu przyszłej pracy jest zapewne dużo bardziej efektywne aniżeli w sztucznym środowisku, jakim jest sala wykładowa, tym bardziej, że miejsce pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej należy do bardzo specyficznych - mówi kpt. Konrad Wierzbicki, rzecznik prasowy WSKiP.

Ponadto, realizacja przejęcia i modernizacji przez Wyższą Szkołę Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie byłego zakładu karnego, umożliwi również wykorzystanie jego infrastruktury przez inne formacje mundurowe, służby wyspecjalizowane w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego, służby ratownictwa i ochrony ludności, zarządzania kryzysowego, służby graniczne oraz instytucje, których pośrednim lub bezpośrednim zadaniem jest ochrona bezpieczeństwa publicznego. - Odrębną grupę odbiorców stanowić będą przedstawiciele urzędów i instytucji publicznych, samorządów, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych, kuratorzy sądowi. Mamy nadzieję, że podjęte działania modernizacyjne i nowe formy obecności WSKiP w Kaliszu, będą stymulacją dla rozwoju regionu, społeczności lokalnej i wpiszą się w priorytety rozwoju polityki regionalnej – mówi kpt. Konrad Wierzbicki, rzecznik prasowy WSKiP.
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)