Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Minister Dziedziczak z wizytą w redakcji polonijnej gazety. „Rozmawiamy o tym, jak Polska może pomóc”wtorek, 17 listopada 2020, https://m.niezalezna.pl/364413-minister-dziedziczak-z-wizyta-w-redakcji-polonijnej-gazety-rozmawiamy-o-tym-jak-polska-moze-pomoc-foto-17465

- Rozmawiamy przede wszystkim o tym, jak Polska może pomóc naszym rodakom w tej dramatycznej sytuacji - powiedział minister Jan Dziedziczak w siedzibie zdewastowanej przed ponad tygodniem redakcji polskiej gazety „Głos” w Czeskim Cieszynie.
W nocy z 7 na 8 listopada nieznani sprawcy włamali się do budynku Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego (PZKO) w Czeskim Cieszynie i do sąsiadującego z nim hotelu Piast. Największego spustoszenia dokonali w redakcji „Głosu”.

Sprawcy dostali się do biur PZKO z sąsiedniego hotelu Piast, gdzie trwa remont dachu. Po rusztowaniach przeszli do sąsiedniego, należącego do polskiej mniejszości budynku. Sforsowali okno redakcji „Głosu”, zdewastowali pomieszczenia i ukradli część wyposażenia.

Dzisiaj siedzibę redakcji polskiej gazety „Głos” odwiedził minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą.

- Przyjechaliśmy, by zobaczyć „na żywo” dokonane straty, a także ustalić wysokość pomocy, (rozmawiać) o tym co tak naprawdę się stało i na ile sytuacja jest poważna. Rozmawiamy przede wszystkim o tym, jak Polska może pomóc naszym rodakom w tej dramatycznej sytuacji – mówił minister Dziedziczak.
Ze względu na panującą epidemię koronawirusa, dziennikarze odbywają pracę w trybie zdalnym, dlatego też większości sprzętu nie było w siedzibie „Głosu”.
„Redakcja wyglądała jak po wybuchu, ponieważ dywany i sprzęty pokrywała warstwa białego proszku. Sprawcy spryskali pomieszczenia gaśnicą proszkową. Skradzione zostały dwa aparaty fotograficzne, kluczyki do samochodu, zniszczono jeden z monitorów, uszkodzono komputer w sekretariacie, drukarkę, dyktafon. Tuszem z drukarki sprawcy pobrudzili meble w jednym z pokojów. Powywalali zamki, uszkodzili skrzynki, rozbili szufladę w jednym z biurek. W kuchence zostawili siekierę, młotek i inne narzędzia, którymi dokonali dzieła spustoszenia.” – opisuje Tomasz Wolff, redaktor naczelny „Głosu”.

W delegacji uczestniczyli również Izabella Wołłejko-Chwastowicz Konsul Generalny w Ostrawie oraz Mikołaj Falkowski, Prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, którzy we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów udzielą pomocy poszkodowanej redakcji.

Pierwsze wydanie tygodnika „Głos” ukazało się w 1945 roku, od 2018 roku gazeta, jako jedyna polonijna, ukazuje się dwa razy w tygodniu.
po
Źródło: niezalezna.pl, KPRM
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)