Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

08.00 - 13.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz


Godziny otwarcia:
09.00 - 15.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

„Miliony studentów w Polsce? Polonia dla polskich uczelni”- kolejny panel podczas Forum Polonijnegoniedziela, 13 września 2020

„Miliony studentów w Polsce? Polonia dla polskich uczelni”, to kolejny panel podczas Forum Polonijnego, którego jestem moderatorem, pod patronatem tvp.info z udziałem: Wojciech Murdzek, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego O. Zdzisław Klafka, Rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu Anna Radecka, Dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą Jolanta Tatara, Prezydent Kongresu Oświaty Polonijnej Anna Wawrzyszko, Wiceprezes Związku Polaków w Niemczech.
Posiadacze polskiego paszportu i Karty Polaka mogą bezpłatnie studiować na polskich uczelniach. Mimo tej możliwości, korzysta z niej relatywnie niewiele osób. Czy studia w Polsce mogą być elementem powrotów do Polski nie tylko najnowszej emigracji zarobkowej, ale także Polaków w trzecim i kolejnych pokoleniach?

Minister Wojciech Murdzek przytoczył dane statystyczne dotyczące liczby studentów zagranicznych w Polsce. W 2016 studiowało w Polsce 6 800 studentów, a w roku 2019 – 7 500 studentów.
Nowo powołanym narzędziem wsparcia studentów z zagranicy jest NAWA (Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej), oferująca stypendia dla zagranicznych studentów. Jej flagowym programem jest program im. Generała Władysława Andersa (w 2016 objął 1500 stypendystów, w roku 2019 – 2600 stypendystów).
Minister przytoczył także przykłady innych programów w ramach NAWA, takich jak: Program im. Stanisława Ulama, dający przywilej pracy na uczelniach. Istnieje także Program dla naukowców, który m.in. pozwala na powroty Polaków do kraju i budowanie zespołu naukowego. Aktualny budżet przeznaczony dla studentów z zagranicy to kwota 48 milionów złotych.

Dziękuję za patronat medialny tvp.info
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)