Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Jubileusz szkoły w Wijewie Po 180 latach szkoła zyskała patronaponiedziałek, 18 października 2021, https://elka.pl/content/view/106445/80/

W piątek, 15 października, Szkoła Podstawowa w Wijewie obchodziła 180-lecie swojego istnienia. Jednocześnie rozpoczął się jej nowy rozdział, bo tego dnia zyskała patrona – Stanisława Leszczyńskiego, sztandar i hymn.

Uroczystość jubileuszu swoją obecnością uświetnili liczni goście - parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, organizacji i instytucji. Okazja była niecodzienna, ponieważ Szkoła Podstawowa w Wijewie obchodziła swoje 180 urodziny. Z tej okazji zyskała też patrona, którym został król Stanisław Leszczyński.

- 180-te urodziny były inspiracją do tego, żeby szkoła otrzymała nową tożsamość, miała swojego patrona i sztandar. Tak założyłam sobie w koncepcji pracy szkoły i był to dla mnie priorytet w działalności dydaktycznej. Król Stanisław Leszczyński związany jest z ziemią wijewską, był właścicielem tych dóbr i jego działalność, historia życia zainspirowała też osoby, które patrona wybrały - mówi Regina Kostkiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Wijewie. Były też inne kandydatury, między innymi Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik, Janusz Korczak, postawiono jednak na patrona związanego z historią regionu.

Szkoła powstała w 1841 roku i od tego czasu działała niemal cały czas. Kilkukrotnie była też rozbudowywana, a także łączona i rozdzielana ze szkołą w Brennie. To największa tego typu placówka w gminie Wijewo i najstarsza szkoła w regionie.

- To piękny jubileusz i wyjątkowo ważny dzień. Szkoła przez 180 lat nie miała patrona, a dziś go dostanie, zacnego bardzo, to wyjątkowy dzień dla wszystkich mieszkańców gminy. Gmina Wijewo była dobrami, które w posagu dostał król Leszczyński, to ciekawy akcent historyczny, który trzeba przypominać mieszkańcom - podkreśla wójt Mieczysław Drożdżyński.

Podczas uroczystości uczniowie odśpiewali nowy hymn szkoły, przekazano także na ręce pani dyrektor, a później uczniów sztandar, który również tego dnia szkoła zyskała. Odczytano także uchwałę nadającą szkole patrona. Nie obyło się też bez przemówień licznie zebranych gości. Podkreślali oni zasługi Stanisława Leszczyńskiego, jego związki z ziemią wijewską, ale też leszczyńską, przypominali o jego sukcesach, za każdym razem zaznaczając, że uczniowie powinni być dumni z takiego patrona. Nie zabrakło życzeń i gratulacji, okolicznościowego tortu, przedstawienia przygotowanego przez uczniów i zwiedzania szkoły.
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)