Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno
Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 520427

W dniach od 9 do 25 stycznia biuro poselskie, będzie nieczynne.
W pilnych sprawach proszę o kontakt mailowy na adres: leszno@dziedziczak.pl

Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz
Pracownicy
tel. 607 171 532 Żaneta Lasiecka - Stodolna

Godziny otwarcia:
09.00 - 15.00

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Jan Dziedziczak: uczniowie polonijni uzyskują takie same przywileje jak ich koledzy w Polsceśroda, 27 grudnia 2017, www.msz.gov.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ponad 30 tysięcy legitymacji dla uczniów i nauczycieli polonijnych oraz Polaków za granicą. Dokumenty upoważniają do zniżek na terenie kraju w przypadku, kiedy dzieci i nauczyciele przyjeżdżają do Polski na święta lub wakacje.

Wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak wyjaśnia, że uczniowie polonijni na podstawie legitymacji uzyskują takie same przywileje jak ich koledzy w Polsce.

Wydano ponad 27,5 tysiąca legitymacji ucznia i 3 338 legitymacji nauczyciela. W krajach Europy Zachodniej legitymację uczniowską ma ponad 23,5 tys. dzieci polonijnych, na Wschodzie prawie 2 tysiące - tam bardziej popularna jest Karta Polaka, która daje więcej przywilejów. W Ameryce Północnej legitymację posiada już ponad 5 tys. polskich dzieci.

Wiceminister zaznacza, że posiadanie legitymacji ma wymiar symboliczny. Jan Dziedziczak liczy, że w kolejnym roku MSZ wyda więcej legitymacji.

Dokument wydaje konsul na wniosek rodzica. Wnioski można składać zarówno w szkole, do której chodzi dziecko jak i w konsulacie. Pomysłodawcą inicjatywy był prezydent Andrzej Duda. Przepisy dotyczące wydawania legitymacji polonijnych obowiązują od kwietnia tego roku.
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)