Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno
Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Biuro Posła Jana Dziedziczaka
08.30 do 14.00


Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz
Pracownicy
tel. 607 171 532 Żaneta Lasiecka - Stodolna

Godziny otwarcia:
09.00 - 15.00

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

J. KASPRZYK: 2 KORPUS WALCZYŁ O NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI ORAZ WARTOŚCI, NA KTÓRYCH ZOSTAŁA ZBUDOWANA EUROPApiątek, 19 maja 2017, Radio Maryja

Nasza obecność jest wyrazem pamięci i wdzięczności wobec żołnierzy, którzy walczyli o niepodległość Polski – powiedział w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Historyk wraz z weteranami 2 Korpusu Polskiego oraz przedstawicielami parlamentu uczestniczy w pielgrzymce do Włoch z okazji 73. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Minister przypomniał historyczne dokonania armii generała Władysława Andersa. Podkreślił, że nikomu wcześniej nie udało się przełamać niemieckiego oporu na linii Gustawa.

– Polacy, jako jedyna formacja zbrojna na Półwyspie Apenińskim, dokonała rzeczy niemożliwej, to znaczy przełamała niemiecki opór na linii Gustawa. Otworzyła aliantom drogę na Rzym, dlatego z weteranami i uczestnikami walk o niepodległość byliśmy na Wojskowym Cmentarzu na Monte Cassino. Oddaliśmy hołd blisko tysiącom żołnierzy, którzy zginęli tutaj w drodze do Polski. […] Modliliśmy się podczas Mszy Św., której przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego generał Józef Guzdek. Modliliśmy się o to, aby Polska była wolna, niepodległa, wielka, oraz aby z tej ofiary na włoskiej ziemi wyrosło dobro i szczęście – zaznaczył Jan Józef Kasprzyk.

Gość „Aktualności Dnia” wspomniał również o pielgrzymce weteranów do Ziemi Świętej. Zapewnił, że pamiętają o słowach modlitwy zamieszczonych na ołtarzu w Tyberiadzie. – Byliśmy tam 3 tygodnie temu i tam na ołtarzu ojczyzny w Tyberiadzie, ołtarzu, który został wybudowany przez żołnierzy generała Władysława Andersa, jest taka modlitwa: „Przywróć Rzeczpospolitej wolność i wielkość”. Na Monte Cassino przywołaliśmy te słowa, dziękując za to, że Polska jest wolna, ale też ślubując na grobach żołnierzy 2 Korpusu, że przywrócimy wielkość Rzeczpospolitej, opierając się o kodeks wartości, który był udziałem tego pokolenia – wspaniałego pokolenia żołnierzy tułaczy […], którzy tutaj, na Półwyspie Apenińskim, świętowali chwile radości, triumfu i zwycięstwa – mówił szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jan Józef Kasprzyk odniósł się także do słów św. Jana Pawła II, na którego grobie uczestnicy pielgrzymki do Włoch modlili się i składali podziękowania.

– Byliśmy w Watykanie na audiencji Papieża Franciszka, który niezwykle ciepło przywitał uczestników walk o niepodległość. Modliliśmy się przy grobie Jana Pawła II. […] Przypomnieliśmy jego wielką mądrość i spostrzeżenie, że bez pamięci nie można budować mądrości. Nasza obecność tutaj jest wyrazem naszej pamięci i naszej wdzięczności wobec żołnierzy walczących o niepodległość – zaznaczył minister.

Historyk wskazał, że największą siłą tej pielgrzymki jest obecność na niej kilku pokoleń Polaków. Podkreślił, że wszyscy razem tworzą wspólnotę wdzięczności i pamięci.

– Siłą tej pielgrzymki jest to, że na cmentarzach wojennych spotykają się cztery pokolenia Polaków. Są z nami weterani walk o niepodległość, oficerowie i żołnierze Wojska Polskiego, ale są również młodzi strzelcy, młodzi harcerze, którzy chcą kultywować tradycje niepodległościowe. W naszej pielgrzymce bierze udział wicemarszałek Sejmu pan Joachim Brudziński, wicemarszałek Senatu pani Maria Koc, jest z nami córka pana gen. Andersa – pani Anna Maria Anders, jest wiceminister spraw zagranicznych pan Jan Dziedziczak. Tworzymy tutaj wspólnotę wdzięczności, pamięci, ale też hołdu dla tych, którzy zginęli oraz hołdu dla tych, co są razem z nami – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zwrócił uwagę, że żołnierze Andersa walczyli nie tylko o niepodległość Polski, ale także o wartości, na których była budowana cała Europa.

– Przypominaliśmy w Piedimonte, w miejscu, gdzie trwały silne walki w drugiej połowie maja 1944 roku (w tych uroczystościach uczestniczył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz) o tym, że żołnierze 2 Korpusu nie walczyli tylko o niepodległość Polski. Walczyli o świat wartości, który został podeptany przez III Rzeszę i Związek Sowiecki, czyli dwa państwa, które wywołały II wojnę światową. Walczyli o przywrócenie ładu chrześcijańskiego, który przez wieki budował Europe. Słowa te najsilniej brzmią szczególnie mocno właśnie na Monte Casino, gdzie spoczywa patron Europy św. Benedykt, gdzie właściwie w VI wieku, kiedy powstało opactwo, zrodziła się Europa w tym wymiarze, o jakim myślimy. To nie była tylko walka militarna, to była walka o wartości, na których współcześnie należy budować cywilizację miłości, chrześcijańską i łacińską – zaznaczył historyk.

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)