Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno
Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 520427

W dniach od 9 do 25 stycznia biuro poselskie, będzie nieczynne.
W pilnych sprawach proszę o kontakt mailowy na adres: leszno@dziedziczak.pl

Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz
Pracownicy
tel. 607 171 532 Żaneta Lasiecka - Stodolna

Godziny otwarcia:
09.00 - 15.00

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

J. DZIEDZICZAK: SZYKOWANY JEST ZNAKOMITY KANDYDAT NA AMBASADORA W IZRAELUpiątek, 16 marca 2018, Radio Maryja

Mamy nadzieję, że atmosfera, która panowała w ambasadzie polskiej w Izraelu po 90. roku się zmieni. Szykowany jest znakomity kandydat. Liczymy, że będzie reprezentował interesy Polski wobec kraju przyjmującego – powiedział w piątek wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak. Weterani walk o niepodległość Polski i polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, wraz z delegacją państwową, udali się w niedzielę z pielgrzymką do Izraela. Kombatanci odwiedzili groby polskich żołnierzym, m.in. w Ramli, a także Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Jan Dziedziczak, który również uczestniczył w pielgrzymce, podkreślił w TVP Info, że był to „bardzo ważny moment w relacjach” między Polską a Izraelem.

„Założenie nasze było takie, iż ta pielgrzymka, to taka wyciągnięta dłoń, to wyjazd z ambasadorami polskiej sprawy” – wyjaśnił.

Jego zdaniem, żołnierze gen. Władysława Andersa oraz Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej są „najbardziej predystynowani do tego, aby wypowiadać się w sprawach relacji polsko-żydowskich jako żywi świadkowie historii”, którzy – jak dodał – „w trudnym momencie zachowali się jak trzeba”. Jan Dziedziczak wyraził nadzieję na zmianę atmosfery, która panowała po 90. roku w ambasadzie RP w Izraelu.

„Już za chwilę jest szykowany znakomity kandydat. Mamy pragnienie, że będzie on reprezentował interesy Rzeczpospolitej Polskiej wobec kraju przyjmującego. Bardzo na to liczymy” – zaznaczył.

Obecny ambasador RP w Tel Awiwie Jacek Chodorowicz miał pierwotnie zakończyć swoją misję jako ambasador w Tel Awiwie z końcem ubiegłego roku. Po tym, jak w grudniu sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych wydała negatywną opinię dla kandydatury na to stanowisko b. prezes Polskiego Radia Barbary Stanisławczyk-Żyły, jego misja została przedłużona. MSZ chce, żeby pozostał na placówce do końca maja bieżącego roku. Pielgrzymkę do Ziemi Świętej zorganizował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Miała ona na celu uhonorowanie przypadających w 2018 roku trzech rocznic: stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 75-lecia powstania 2. Korpusu Polskiego, który okrył się chwałą na polach bitewnych kampanii włoskiej, a także 65-lecia powstania Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. W podróży, która zakończyła się w czwartek wieczorem, poza polskimi Sprawiedliwymi udział wzięli dawni żołnierze gen. Władysława Andersa, weterani Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Sybiracy oraz byli działacze opozycji antykomunistycznej. Oprócz szefa Urzędu m.in. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, który przewodził delegacji, kombatantom towarzyszyli m.in.: wicemarszałek Senatu Maria Koc, córka gen. Andersa senator Anna Maria Anders, wiceszef MSZ Jan Dziedziczak i wiceprezes IPN Jan Baster.
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)