Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

"Głos Polonii jest ważny". Jan Dziedziczak o uczestnictwie Polaków w wyborachczwartek, 31 grudnia 2020

Postulowałem stworzenie specjalnego okręgu dla kandydata Polonii podczas wyborów do Senatu, tak by mogła ona wybrać swojego reprezentanta - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą.
Jan Dziedziczak komentował wpływ pandemii na kontakty z Polonią i opiekę nad mniejszościami polskimi. - Wyzwania związane z kontaktem z Polonią bardzo zmieniły się w tym roku, to m.in. edukacja młodzieży. Te działania przeniosły się do internetu, tak jak spotkania i konferencje - stwierdził.

Polka ministrem sprawiedliwości Litwy. Jako główny cel stawia sobie przyjęcie ustawy o mniejszościach narodowych
Dodał także, że Polonia powinna brać udział w wyborach odbywających się w Polsce, a głos naszych rodaków za granicą jest ważny. - Obecne przepisy są dobre, umożliwiają naszym rodakom legitymującym się paszportem głosowanie - stwierdził.

"Źle wynegocjowana przez stronę polską umowa z Niemcami"
Gość audycji odniósł się także do kwestii praw mniejszości w Polsce i braku różnego rodzaju przywilejów dla Polonii w Niemczech. - To, że Polonia w Niemczech nie ma swojego reprezentanta w tamtejszym parlamencie to skutek źle wynegocjowanej przez polską stronę umowy Mazowiecki - Kohl. Są tam duże przywileje dla obywateli polskich pochodzenia niemieckiego, ale brak takowych dla Polaków w RFN - zauważył.

"Temat tabu"
- Przez lata traktat o stosunkach polsko-niemieckich był tematem tabu, teraz nasz rząd mówi o tym i postuluje w oficjalnych relacjach z Niemcami. Jestem zwolennikiem albo stosownych przywilejów dla obu mniejszości, albo całkowitej z nich rezygnacji - dodał i zwrócił uwagę, że strona polska z pieniędzy wydawanych na mniejszość niemiecką mogłaby z nawiązką utrzymać polską mniejszość w Niemczech.
Zaznaczył także że w ciągu ostatnich 4-5 lat nastąpiło znaczne polepszenie stosunków z Litwą. - Kluczowa jest sprawa polskiego szkolnictwa i o to zabiegamy - przypominał. Zwracał także uwagę na kwestię pisowni polskich nazwisk na Litwie.
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)