Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno
Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:
09.00 - 15.00
leszno@dziedziczak.pl


Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz
Pracownicy
tel. 607 171 532 Żaneta Lasiecka - Stodolna

Godziny otwarcia:
09.00 - 15.00

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Dziedziczak ws. prac ekshumacyjnych na Ukrainie: ukraiński IPN nie dąży do porozumieniawtorek, 31 października 2017, Onet.pl

Ukraiński IPN nie dąży do porozumienia ze stroną polską - powiedział wiceszef MSZ Jan Dziedziczak. W ocenie wiceministra dyrektor ukraińskiego IPN Wołodymir Wiatrowicz nie sprzyja polsko-ukraińskiemu pojednaniu i utrudnia prace polskiego IPN.

Dzisiaj w programie w Polsce wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, komentując kwestię rozmów polsko-ukraińskich dotyczących działalności polskiego IPN na Ukrainie, zwrócił uwagę na wycofanie pozwoleń na prace ekshumacyjne. Odpowiedzialnym za wydanie zgody jest ukraiński IPN, którego dyrektor Wołodymir Wiatrowicz odpowiada za zatrzymanie prac polskiego zespołu badawczego IPN na Ukrainie.

Wiceszef MSZ pytany dzisiaj rano w Polskim Radiu 24, czy ministerstwo podejmie działania w tej sprawie, odpowiedział, że MSZ jest w stałym kontakcie z IPN pracującym na Wschodzie. - Bardzo szanujemy pracę pana profesora (Szwagrzyka - red.) i zachęcamy, żeby Instytut Pamięci Narodowej się do nas zwrócił, jeżeli są jakieś kłopoty - dodał. Wiceminister zapowiedział, że resort postara się "zrobić wszystko, żeby panu profesorowi pomóc".

Jak tłumaczył, "problem polega na tym, że tak naprawdę ukraiński IPN, odpowiednik naszego, ze swoim przewodniczącym panem Wiatrowiczem, niestety nie jest partnerem, który dąży do porozumienia".

Zdaniem Dziedziczaka Wołodymir Wiatrowicz jest nacjonalistą "w najgorszym, wulgarnym tego słowa znaczeniu". Dodał, że "jest to osoba niesprzyjająca Polsce, niesprzyjająca polsko-ukraińskiemu pojednaniu, jest to osoba, która szuka tego, co dzieli". Wiceminister uważa, że Wołodymir Wiatrowicz utrudnia działania stronie polskiej "przy najprostszej nawet operacji, choćby oddania czci zmarłym".

23 października na Ukrainie odbyło się spotkanie wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, wiceprezesa IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka i wiceministra spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego z ukraińskim ministrem kultury Jewhenem Nyszczukiem oraz ministrem sprawiedliwości Ukrainy Pawłem Petrenką. Jak napisano w komunikacie MKiDN, jednym z punktów wizyty było omówienie "stanu i perspektyw dialogu dwustronnego w obszarze historycznym".

W tym roku IPN ma trudności w prowadzeniu poszukiwań miejsc pochówków Polaków na Ukrainie, w tym także ofiar zbrodni wołyńskiej. Zostały one wstrzymane przez stronę ukraińską pod koniec kwietnia br. Powodem był incydent w Hruszowicach na Podkarpaciu, gdzie doszło do demontażu pomnika Ukraińskiej Powstańczej Armii - odpowiedzialnej za zbrodnię wołyńską z lat 1943-1945. W ocenie polskich władz pomnik ten wzniesiono z naruszeniem obowiązującego w Polsce prawa.

Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, m.in. naczelnik Wydziału Kresowego dr Leon Popek, zamierzali na Ukrainie przeprowadzić ekshumacje szczątków w miejscowościach Ostrówki (dot. ofiar zbrodni wołyńskiej), Tynne (dot. żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, którzy zginęli w walce z Sowietami po 17 września 1939 r.) oraz Hołosko we Lwowie (dot. żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w obronie miasta).

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)