Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno
Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Biuro Posła Jana Dziedziczaka
08.30 do 14.00


Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz
Pracownicy
tel. 607 171 532 Żaneta Lasiecka - Stodolna

Godziny otwarcia:
09.00 - 15.00

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

Dziedziczak w Toronto: Rząd chce stworzyć Polskei lobby w Kanadziepiątek, 4 sierpnia 2017, Kresy.pl

Wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak powiedział w Toronto, że rząd Beaty Szydło będzie zachęcał Polonię do pielęgnowania znajomości polskiego języka i polskiej kultury oraz do tworzenia propolskiego lobby.

Rząd chce zachęcać środowiska polonijne do tworzenia silnego polskiego lobby, zarówno gospodarczego, jak i politycznego – podkreślił Dziedziczak. „Chcemy apelować do naszych rodaków, żeby byli obrońcami dobrego imienia Polski” – dodał.

„Ta wizyta jest organizowania wokół bardzo ważnego wydarzenia, zlotu harcerstwa polonijnego. Chcemy wkomponować harcerstwo w politykę polonijną państwa i kreowanie przyszłych liderów Polonii” – wyjaśnił Dziedziczak.

Dziedziczak apelował do Polonii o pielęgnowanie znajomości języka polskiego, także wśród młodych ludzi, by ułatwić im utrzymywanie związków z Polską.

Dziedziczak był pytany przez PAP, czy polski rząd zamierza wykorzystać kanadyjskie wzorce do kształtowania polityki imigracyjnej, podobnie jak zamierzają to obecnie uczynić USA. Wiceminister odpowiedział, że sytuacja Polski jest odmienna ze względu na położenie geograficzne; wskazał też, że w Polsce jest obecnie około 1 mln Ukraińców. „Relacje z tymi, którzy uciekli ze swoich krajów, m.in. z powodu zagrożenia wojną, są bardzo dobre. W moim okręgu wyborczym udział np. Ukraińców w rynku pracy sięga nawet 20 proc., to bardzo wysoka liczba i znakomite relacje” – dodał Dziedziczak.

Dziedziczak poinformował również, że w ramach ułatwiania Polonii aktywnego zaangażowania w życie polityczne w Polsce rząd zamierza utworzyć specjalny okręg wyborczy do Senatu. „Senat jest odpowiedzialny za Polonię i będziemy chcieli stworzyć okręg wyborczy do Senatu, żeby Polacy na całym świecie mogli wskazywać swojego senatora niezwiązanego z Warszawą. To będzie osoba, która będzie zajmować się tylko sprawami Polonii” – wyjaśnił.

+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)