Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

9000 organizacji i stowarzyszeń polonijnych za granicą!wtorek, 10 maja 2022, polonia.gov.pl

10 maja 2022 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w Warszawie, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, Minister Jan Dziedziczak oraz Prezes Głównego Urzędu Statycznego dr Dominik Rozkrut zaprezentowali w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów najnowszą wersję bazy organizacji oraz instytucji polskich i polonijnych za granicą.

Baza organizacji polonijnych na świecie istnieje od 2014 roku. Zawiera zestawienie najważniejszych danych o organizacjach polonijnych oraz aktywności Polonii i Polaków poza granicami kraju. Stanowi usystematyzowane, funkcjonalne, łatwo dostępne oraz względnie wyczerpujące narzędzie o charakterze informacyjno-porządkującym. Służy przede wszystkim do łatwej lokalizacji podmiotu lub wybranej grupy podmiotów w oparciu o określone cechy terytorialne, chronologiczne i rzeczowe.

Najnowsza wersja bazy, tworzona w oparciu o dane zbierane w ramach badania stałego „Polacy i Polonia na świecie.” zawiera aż 8,9 tys. podmiotów zlokalizowanych w 115 krajach. Oprócz obecnie funkcjonujących organizacji i instytucji polskich, w bazie znajdziemy również informacje historyczne o dużym znaczeniu dla polskiego dziedzictwa narodowego. Najwięcej podmiotów uwzględnionych w bazie znajduje się na Ukrainie (1131) i w Stanach Zjednoczonych (1041). Najstarszą organizacja/instytucja w bazie jest Parafia pw. św. Ignacego Loyoli w Kołomyi (UA) istniejąca od 1353 roku, najmłodszą zaś Dom Spotkań Polsko-Niemieckich w Kolonii- Europolis (2021).

Baza nie jest spisem wszystkich aktualnie działających organizacji oraz instytucji polskich i polonijnych za granicą. Prezentowane zestawienie, dzięki licznym aktualizacjom stale zwiększa swoja wartość informacyjną. Dlatego tez zachęcamy wszystkich do weryfikacji swoich danych na stronie http://polonia.stat.gov.pl oraz przesyłanie do GUS zaktualizowanych informacji. Tylko dzięki współpracy podmiotów, których baza dotyczy będzie ona zyskiwała na aktualności i wartości informacyjnej.
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)