Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

79 rocznica ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego z obozu koncentracyjnego Auschwitzwtorek, 26 kwietnia 2022, polonia.gov.pl

W Sali imienia rtm. Witolda Pileckiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą wziął udział w uroczystości upamiętniającej ucieczkę rotmistrza Witolda Pileckiego. Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński oraz Szef KPRM Michał Dworczyk wraz z innymi członkami rządu złożyli wieniec pod tablicą upamiętniającą Witolda Pileckiego.

Nocą z 26 na 27 kwietnia 1943 r. z niemieckiego obozu Auschwitz uciekł rotmistrz Witold Pilecki. Wraz z nim zbiegli więźniowie Tadeusz Redzej i Edward Ciesielski. Pilecki do obozu trafił dobrowolnie, aby pozyskać jak najwięcej informacji o Auschwitz i zorganizować konspirację. Decyzja o ucieczce została podjęta przez rotmistrza ze względu na zagrożenie dekonspiracją. Witold Pilecki, naoczny świadek okrucieństw Niemców, chciał przekazać światu prawdę o KL Auschwitz.

W czasie II wojny światowej Witold Pilecki służył także w Armii Krajowej i brał udział w powstaniu warszawskim. Po jej zakończeniu, w 1945 roku, na osobisty rozkaz gen. Andersa, wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu.

15 marca 1948 roku rotmistrz został skazany przez komunistów na karę śmierci za swoją działalność niepodległościową. Wyrok skomentował słowami: „Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono. Bo Oświęcim (przy stalinowskich przesłuchaniach) to była igraszka”. 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie komuniści zamordowali rotmistrza strzałem w tył głowy.


Cześć pamięci wielkiego rotmistrza Witolda Pileckiego!
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)