Biuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Słowiańska 55A zobacz na mapie
64-100 Leszno

Pracownicy
Ewa Rosik
tel. 65 5204277

Godziny otwarcia:

pn- pt. 08.00 - 14.00

Jan.Dziedziczak@sejm.plBiuro Poselskie Posła Jana Dziedziczaka
ul. Zamkowa 18-20 zobacz na mapie
62-800 Kalisz

Pracownicy:
Wincenty Nowak
tel. 601-779-606

Godziny otwarcia:
pn-pt. 08.00 - 10.00

Jan.Dziedziczak@sejm.pl

Formularz kontaktowy

imię i nazwisko:
adres e-mail:
treść wiadomości:

Aktualności

23 i 24 kwietnia 2022 roku odbyły się w Warszawie uroczystości sprowadzenia urny z prochami śp. Karoliny Kaczorowskiej, małżonki ostatniego Prezydenta Polski na Uchodźstwie - Ryszarda Kaczorowskiegoniedziela, 24 kwietnia 2022, polonia.gov.pl

Podczas pierwszego dnia uroczystości w piątek 22 kwietnia o godzinie 12:45 Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą na płycie lotniska Wojskowego Portu Lotniczego na warszawskim Okęciu, w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego przywitał delegację z Londynu, która towarzyszyła w ostatniej drodze do Polski śp. Karoliny Kaczorowskiej.

Na płycie lotniska hołd Zmarłej oddali przedstawiciele najwyższych władz i instytucji państwowych, ambasady RP w Londynie oraz brytyjska Polonia.

Organizatorem państwowych uroczystości był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, do którego Pani Prezydentowa należała.

Podczas ceremonii powitania na polskiej ziemi urny z prochami Zmarłej, Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego odegrała „Marsz żałobny” Fryderyka Chopina. Po przeniesieniu urny na katafalk w asyście wojskowego posterunku honorowego została odmówiona modlitwa.

Następnie uczestnicy uroczystości przejechali do Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie, gdzie nastąpiło wprowadzenie urny z prochami Pani Prezydentowej do Kaplicy Najświętszego Sakramentu, w której odprawione zostały egzekwie pogrzebowe oraz nieszpory pod przewodnictwem Jasnogórskiego Kapelana Żołnierzy Niepodległości o. prof. Eustachego Rakoczego, kapelana Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

O godzinie 19:00 nastąpiło procesyjne przeniesienie urny z prochami śp. Karoliny Kaczorowskiej na katafalk przed głównym ołtarzem w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie została odprawiona Msza święta żałobna za spokój duszy Pary Prezydenckiej – śp. Ryszarda i Karoliny Kaczorowskich. Po Mszy świętej odbędzie się harcerskie czuwanie modlitewne.

Msza św. żałobna sprawowana była w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 12.00, którą celebrował Arcybiskup Metropolita Warszawski J. E. Kardynał Kazimierz Nycz, a homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego, wieloletni delegat Episkopatu Polski do spraw Polonii, Wiesław Lechowicz. W uroczystościach udział wzięli m.in. Rodzina śp. Karoliny Kaczorowskiej, przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych, w tym Prezydent RP wraz z małżonką, a także przedstawiciele Ambasady RP w Londynie.

Po mszy św. Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą w imieniu Premiera RP Mateusza Morawieckiego odczytał list w którym Premier Polski wspomniał małżonkę ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie;

„Niezwykła osobowość Pani Prezydentowej sprawiła, że każdy, kto miał okazję zetknąć się z Nią, wspomina Jej osobisty urok i serdeczność w kontaktach ze wszystkimi ludźmi, a jednocześnie nieustającą gotowość niesienia pomocy i życzliwość. Tymi cechami jednała sobie znajomych i nieznajomych. Niespodziewana, tragiczna śmierć w katastrofie smoleńskiej Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie, nie zakończyła Jej działalności publicznej. Kontynuowała wspólne zaangażowanie w pomoc ośrodkom i instytucjom, wśród których szczególne miejsce zajmował Uniwersytet w Białymstoku, rodzinnym mieście prezydenta. Przyjeżdżała tam, dzieliła się wspomnieniami i pamiątkami. Pozostała wierną kustoszką pamięci o mężu”

Śp. Karolina Kaczorowska spoczęła u boku swego męża w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie.
+ dodaj komentarz

adres e-mail nie zostanie opublikowany

 
Copyright © 2012 Jan Dziedziczak   |   Projekt i wykonanie: INVENTOR Multimedia (mVote)